فروش و تهاتر املاک در صحن شورای شهر بررسی می‌شود

محسن هاشمی در بررسی تبصره‌های پیشنهادی بودجه ۹۷ گفت: شهردار تهران و رئیس شورای شهر عضو هیات امنای موزه دفاع مقدس و باغ موزه هستند.

 وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته بودجه این بخش ۵۵ میلیارد تومان بوده، اما در سال گذشته این بودجه به ۲۳ میلیارد تومان کاهش یافته است، گفت: این در حالی است که امسال این بودجه نصف شده و به ۱۳ میلیارد تومان رسیده است که در هیات امنا پیشنهاد شد که همان بودجه سال قبل یعنی ۲۳ میلیارد تومان در نظر گرفته شود.

بنابراین نجفی شهردار تهران در نامه‌ای درخواست کرده که مجددا این پیشنهاد مورد بررسی قرار گیرد.با مخالفت اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران مبنی بر افزایش این بودجه از محل بودجه فرهنگی، پیشنهاد افزایش بودجه باغ موزه از محل بودجه در اختیار شهردار برگشت داده شد.

محسن هاشمی رییس شورای شهر با بیان اینکه هفته قبل اعضای شورای شهر مصوبه‌ای را داشتند که بر اساس آن فروش و یا تهاتر املاک از سوی شهرداری باید در شورای شهر بررسی شود، گفت: معاون برنامه ریزی شهرداری تهران نامه نوشته است و درخواست بررسی مجدد این مصوبه را داشته است چرا که این مصوبه شهرداری را قفل می‌کند.

 محمد سالاری با بیان اینکه من دغدغه شهرداری را درک می‌کنم اما املاک پاشنه آشیل شهرداری است و اساسا تفاوت این شورا با شورای قبلی در مجموعه اختیارات خواهد بود گفت: این که شهرداری کدام ملک را تهاتر کند یا نه جزو اختیارات شورا بود که به شهرداری داده است.

وی با اشاره به اینکه عمده اعتراضات به شهرداری در واگذاری املاک به حسینه‌ها، اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از این اختیار بود گفت:‌ بحث ما عدم اعتماد به نجفی نیست اما لازم است این اختیار به شورا داده شود؛ چرا که من امروز صبح لیست املاک را برای معاون شهردار خواندم و او هم گفت که ما اینها را نمی‌فروشیم و حتی خودشان هم در مورد لیست املاک مشکل دارند.

سالاری با بیان اینکه یک لیست ده صفحه‌ای از املاک مورد فروش تهیه شده و بررسی آنها در شورای شهر موجب حذف رانت‌ها می‌شود، گفت: از هفته قبل شهرداری با شورایی‌ها لابی می‌کند و اگر شورا کوتاه بیاید یعنی بازگشت از شعارهای اصلاح‌طلبانه خود.

وی با بیان اینکه حرف من این است که اراضی را خام نفروشید گفت: این مسئله باید در شورا بررسی شود.هاشمی در واکنش به سخنان سالاری گفت: کسی با اعضای شورا لابی نکرده است.

 اعضای شورای شهر پیشنهاد دادند که با اعمال در تغییراتی در متن تبصره این موضوع به رای گذاشه شود و اعلام شده که به جای آن که لیست فروش املاک در شورای شهر بررسی شود در کمیسیون تلفیق بررسی شود که این مصوبه رای نیاورد بر این اساس لیست فروش و تهاتر املاک در شورای شهر بررسی می‌شود.